gototop
Trip Rent a car

kibris-trafikKuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti'nde trafik tıpkı İngiltere'de olduğu gibi "sol şeritten" akmaktadır. Dolayısı ile tüm kiralık araçların direksiyonları sağ taraftadır.

Daha önce soldan akan trafikte araba kullanmayanlar, araç kiralamakta biraz çekinebilirler ama Kıbrıs'ta trafik Türkiye'de olduğu gibi çok yoğun olmadığından dolayı, trafiğe adapte olmak çok zamanınızı almayacaktır.

Yine de çekinen müşterilerimize "otomatik vites" araç kiralamalarını öneririz. Bu şekilde sol elle vites atmaktan kurtulursunuz.

Çift şeritli yollarda araç kullanmak çok kolaydır. Sadece şehir içi yollarda ilerlerken veya tali yoldan ana yola çıkacağınız zaman her iki tarafınızı da kontrol etmenizi öneririz.

KKTC'de çok fazla trafik lambaları yoktur, bunların yerine dönel kavşaklar vardır.

Dönel kavşaklarda (çemberlerde) her zaman sağ taraftan gelenin önceliği olduğunu unutmayınız.

Şehir içi ve şehirler arası yollarda sabit hız kameraları bulunmaktadır. Hız limitleri bulunduğunuz bölgeye göre 50 km, 65 km ve 100 km arasında değişmektedir. Levhalar sizi hız limiti konusunda uyarmaktadır. Bu yüzden, yolculuğunuz sırasında hız levhalarının gösterdiği hız limitini aşmamaya özen gösteriniz.

Size yardımcı olması için araç kiraladığınız zaman size kıbrıs yol haritası personelimiz tarafından ücretsiz olarak verilmektedir. Aracı alırken yine isteseniz personelimiz size yol tarifi de yapabilmektedir. 

Kiralık araba kullanırken isminizin "Araç Kiralama Sözleşmesi"nde mutlaka kayıtlı olduğundan emin olunuz. Aksi takdirde, sigorta kapsam dışında kalırsınız.

Kiralık otolarda alkol kullanma sınırı SIFIR (0) 'dır ve polis bu konuda çok katıdır. Aynı zamanda alköllü araç kullanmanın para cezası da çok yüksektir.